نوشیدن ستاره متولد خورشید محققان خورشید

نوشیدن: ستاره متولد خورشید محققان خورشید ستارگان اخبار علمی و آموزشی

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی ناتو مراسم ازدواج را در افغانستان بمباران می کند ولی از لابراتوارهای تولید هروئین می گذرد

رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه افتتاحیه کنفرانس نمایندگان مجالس علیه مواد مخدر صحبت کرد.

ناتو مراسم ازدواج را در افغانستان بمباران می کند ولی از لابراتوارهای تولید هروئین می گذرد

ناتو مراسم ازدواج را در افغانستان بمباران می کند ولی از لابراتوارهای تولید هروئین می گذرد

عبارات مهم : ایران

رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه افتتاحیه کنفرانس نمایندگان مجالس علیه مواد مخدر صحبت کرد.

به گزارش ایسنا، علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی امروز – ۱۳ آذر- در کنفرانس نمایندگان مجلس علیه مواد مخدر گفت: امیدوارم با توجه به نقش مهم و اساسی مجالس کشورها در تصویب قوانین و تبیین رویکردهای مورد نیاز جهت مقابله و مواجهه با پدیده شوم مواد مخدر و قاچاق آن، اینگونه نشست ها استمرار یافته و تاثیر مثبتی بر روند جهانی مبارزه با مواد مخدر داشته باشد.

لاریجانی در ادامه بیانات خود تصریح کرد: زمانی که راجع به موضوعی زیاد صحبت می شود این نگرانی به وجود می آید که قصدی جهت انجام کار نیست، در مسئله تروریست مستمرا همه صحبت می کنند اعم از کسانی که به تروریست ها کمک می کنند تا کسانی که با آن مبارزه می کنند ولی هر لحظه می بینید که تروریست رشد پیدا می کنند.

وی ادامه داد: مسئله مواد مخدر هم همین گونه است من گزارش نماینده محترم شرکت ملل را گوش کرده ام یک چهارم مردم دنیا مواد مخدر مصرف می کنند. اینکه ۳۰ میلیون نفر از مردم دنیا مواد مخدر مصرف می کنند و ۲۰۰ هزار نفر در سال از این طریق می میرند .

لاریجانی با اشاره به اهمیت نگاه شرکت ملل در برخورد با این عنوان گفت: با زیاد کردن تولید در افغانستان و در کل سه کنوانسیون تشکیل شده است است و اکثر کشورهایی که در این کنفرانس حضور پیدا کرده اند قوانینی در این زمینه دارند و مستمرا شاهد مبارزه با مواد مخدر هستیم ولی با این وجود تولید و مصرف مواد مخدر رشد داشته است بعد مسیری که طی می کنیم منتج به نتیجه نیست.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: با آقای لاروف موافق هستم و کسانی که فکر می کنند اگر مسئله مواد مخدر را در دنیا عادی سازی کنیم مسئله حل می شود مسیری را طی می کنند که نتیجه از اوضاع فعلی هم بدتر خواهد شد.

وی افزود: تجربه ای که در جمهوری اسلامی داریم نشان می دهد که مبارزه باید جدی باشد، قوانین باید درست اجرا شود، کنوانسیون باید عمل کنند ولی مسئله وجود دارد.

لاریجانی در تشریح عملکرد ناتو در افغانستان جهت مبارزه با مواد مخدر گفت : حجم زیادی از مواد مخدر در افغانستان تولید می شود و در سال ۲۰۱۷ به ۹۰۰۰ تن رسیده در حالی که در سال ۲۰۰۸، ۲۰۰ تن بوده هست. ظرف ۱۶ سال به ۹۰۰۰ تن رسیده هست. آیا هنگامی که ناتو در سال ۲۰۰۱ به افغانستان رفت دو نشانه اعلام نکرده بود؟ نشانه ابتدایی مبارزه با تروریسم در افغانستان است و نشانه دوم مبارزه با مواد مخدر اعلام کرده چه شد؟ در مسئله تروریسم که زاد و ولد تروریست ها زیاد کردن پیدا کرده، نه تنها در افغانستان بلکه در عراق، سوریه و یمن مواد مخدر از ۲۰۰ تن به ۹۰۰۰ تن، بعد ناتو چه کار می کند و جهت چه به افغانستان رفت؟

وی تاکید کرد : من فکر می کنم مسئله مهم اینجاست. دوستان که از پارلمان ها اینجا حضور دارید راحت تر می توانیم به نسبت دولت ها صحبت کنیم.

لاریجانی در ادامه گفت: پرسش این است که آیا یک واکنش‌ها متوازنی جهت مبارزه مخدر در دنیا وجود دارد یا کشورهای منطقه در این زمینه فعال هستند؟ مواد مخدری که در افغانستان تولید می شود جهت ترانزیت به اروپاست و بعضی کشورهای دیگر، آیا باید هزینه این عنوان را کشورهای مسیر ترانزیت پرداخت کنند، این عنوان بسیار مهمی است که نباید به سادگی از کنار آن گذشت.

وی ادامه داد: آیا اروپا سهم خود را در مبارزه با مواد مخدر می دهد یا گردن کشورهای دیگر منطقه گذاشته است؟ مگر ناتو در افغانستان مستقر نیست آیا تجهیزات و امکانات کافی جهت مبارزه با مواد مخدر نمی دهد.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین گفت : در افغانستان ۴۰۰ لابراتوار جهت تولید هروئین وجود دارد. بیشترین مصرف کننده خطرناک در دنیا هروئین است آیا ناتو نمی تواند این لابراتوارها را بمباران کند؟ چطور ناتو مراسم ازدواج در افغانستان را بمباران می کند ولی لابراتوارهایی که مشخصات دارند را نمی تواند؟

وی ادامه داد: مقداری از مواد مخدر از طریق فرودگاه های افغانستان، ترانزیت هوایی می شود البته بخشی از زمین و بخشی از دریاست این فرودگاه ها کدام هستند؟ فرودگاه کابل، قندهار، هرات که فرودگاه ها در اختیار ناتو هست. فکر می کنم شرکت ملل از کشورهایی که در افغانستان حضور دارند و مأموریت جهت مبارزه با مواد مخدر دارند را بازخواست کند تا همه کشورهایی که پارلمان هایشان در کنفرانس حضور دارند دارند با تأمین مواد مخدر مبارزه می کنند.

لاریجانی همچنین تصریح کرد: نخستین مسئله شرکت ملل قوانین عادلانه ای وضع کند که کشورها به میزان درگیری که با مواد مخدر دارند، واکنش‌ها عادلانه ای جهت مبارزه داشته باشند.

وی ادامه داد: نمیشود در کشور عزیزمان ایران و روسیه مرتبا هزینه دهیم. ترانزیت مواد مخدر زیاد از مسیر کشور عزیزمان ایران و پاکستان و بعضی کشورهای دیگر صورت می گیرد بنابراین باید منشأ را کنترل کرد.

رییس مجلس خاطر نشان کرد: دولت افغانستان می گوید توانایی کافی جهت مبارزه با مواد مخدر ندارد، تلاش می کند ولی باید کشورهایی که در افغانستان مستقر هستند را به کار گرفت.

لاریجانی با اشاره به نقش کشور عزیزمان ایران و روسیه در مبارزه با مواد مخدر گفت : جهت کشورهای روسیه، ایران، چین، تاجیکستان و پاکستان در مسیر ترانزیت هستند مبارزه با مواد مخدر بسیار پراهمیت هست. کشورهای عضو ناتو باید به وظایف خود عمل کنند و عنوان مبارزه سهم گذاری شود تا مبارزه با مواد مخدر جدی پیگیری شود.

وی ادامه داد: باید با سرمنشأ تولید مواد مخدر برخورد کنیم باید روش های مبارزه با مواد مخدر در کشورها را نیز بررسی کنیم. قبول داریم که غیر از مواد مخدر سنتی، مواد مخدر شیمیایی نیز تولید می شود، می توان در زمینه روش های مختلفی جهت مبارزه با مواد مخدر بحث کنیم.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: ما در جمهوری اسلامی قوانین روشنی جهت مواد مخدر داریم و بیش از ۴۰۰۰ نفر در زمینه مبارزه با مواد مخدر به شهادت رسیده اند شرکت ملل اعلام کرده است که درصد کشفیات مواد مخدر از سوی نیروی انتظامی کشور عزیزمان ایران حدود ۸۰ درصد بوده است که سهم زیادی در دنیا دارد، بنابراین باید در زمینه تجهیزات و امکانات دیگری که بشود مبارزه را گسترده کرد به نیروی انتظامی کمک شود.

وی ادامه داد: مدلی که در کشور عزیزمان ایران وجود دارد در پنل موجود در این کنفرانس ، ارائه خواهد شد علاوه بر این از تلاش های دولت روسیه تقدیر می کنیم و حتما پارلمان ها می توانند در این زمینه موثر باشند.

لاریجانی تصریح کرد: البته می خواهیم علاوه بر قوانین بر تبادل اطلاعات تاکید داشته باشیم در حال حاضر کشور عزیزمان ایران در روسیه تبادل اطلاعات دارند ولی باید حتی تبادل اطلاعات گسترش پیدا کند تا باندهای قاچاق شناسایی شود، این ساز و کار باید مورد توجه قرار گیرد و امیدوارم کنفرانس که به اتکای دومای روسیه برگزار شده است بافایده باشد.

به گزارش ایسنا، رییس مجلس کشورمان همچنین در حاشیه کنفرانس بین اللملی مبارزه با مواد مخدر با ویچسلاو والودین رییس مجلس دومای روسیه دیدار و و در یک نشست خبری یکسان شرکت کرد.

لاریجانی در این نشست خبری راجع به صحبت های مقامات رژیم صهیونیستی مبنی بر ضربه زدن به مواضع کشور عزیزمان ایران در سوریه گفت: این حرف ها گزاف است و ربطی به نیروهای ایرانی ندارد ، آن ها نمی توانند در این زمینه دسترسی داشته باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه از نظر اسناد بین المللی و قوانین کاستی در زمینه مبارزه با مواد مخدر وجود ندارد، گفت: ولی نیاز به اراده هایی است تا منشاء مواد مخدر که اکثرا در افغانستان است از بین برود مخصوصا لابراتورهای مختلفی در افغانستان وجود دارد که باید ناتو مسئولیت خود را نسبت به این عنوان شناسایی و عمل کند.

وی همچنین تاکید کرد: شرکت ملل در این زمینه باید نقش موثرتری داشته باشد و ادامه داد امیدوارم در آخر این کنفرانس مسیر و نقشه راه روشنی جهت مبارزه با مواد مخدر در منشاء آن ایجاد شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در ملاقات با آقای ولادین مدیر مجلس دومای روسیه در خصوص همکاری های اقتصادی بین کشور عزیزمان ایران و روسیه بحث هایی صورت گرفت و پروژه های مهمی مطرح شد که باید پیگیری شود.

لاریجانی در خصوص اوضاع یمن توضیح داد: در زمینه مبارزه با تروریسم همکاری های مشترکی بین کشور عزیزمان ایران و روسیه وجود دارد در این زمینه کشورهای زیادی در خصوص مبارزه با تروریست حرف می زنند ولی در نهایت کشور عزیزمان ایران و روسیه در این زمینه عمل کردند و ضربه های مهمی به تروریست مخصوصا داعش در سوریه زده اند.

وی با بیان اینکه کشور عزیزمان ایران به درخواست دولت عراق با این کشور در زمینه تروریست همکاری کرده هست، اظهار داشت: این همکاری به نحوی بوده است که امروز داعش در عراق تقریبا حضور ندارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مذاکرات کشور عزیزمان ایران و روسیه در خصوص مبارزه با تروریسم و همکاری یکسان در این زمینه همچنان استوار است آیا که تروریست ها ضربه خورده اند ولی از بین نرفته اند و می توانند در جای دیگری حضور پیدا کنند.

لاریجانی در خصوص اوضاع یمن عنوان کرد: از ابتدا در زمینه حل مسئله یمن تاکید به راه حل سیاسی داشتیم و عنوان شد که گروه های سیاسی دولت وحدت ملی ایجاد کنند ولی بعضی کشورها می خواهند از طریق نظامی عنوان را پیگیری کنند که توفیق پیدا نخواهند کرد و ما مجددا بر راه حل همکاری سیاسی تاکید می کنیم.

وی در زمینه صحبت های اسرائیل مبنی بر ضربه زدن به مواضع کشور عزیزمان ایران در سوریه عنوان کرد: حرف های اسرائیل حرف های گزافی است و ربطی به نیروهای ایرانی ندارد و آن ها نمی توانند در این زمینه دسترسی داشته باشند.

لاریجانی تاکید کرد: ولی واکنش‌ها اسرائیل واکنش‌ها نظامی گری در سوریه است و آن را محکوم می کنیم و متاسفانه بعضی کشورها رفتارهای ماجراجویانه در منطقه دارند ولی موفق نخواهند شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در آخر این کنفرانس خبری در خصوص ضربه زدن اسرائیل به سوریه و میزان همکاری روسیه در این زمینه بیان داشت: این عنوان ربطی به بحث کشور عزیزمان ایران و روسیه ندارد و اسرائیل هر لحظه واکنش‌ها متجاوزانه نسبت به سوریه داشته است و این واکنش‌ها هر لحظه جهت منطقه مسئله زا بوده و روس ها نیز هر لحظه در این زمینه هشدارهایی داده اند.

ناتو مراسم ازدواج را در افغانستان بمباران می کند ولی از لابراتوارهای تولید هروئین می گذرد

واژه های کلیدی: ایران | روسیه | اسلامی | ایرانی | لاریجانی | افغانستان | افغانستان | علی لاریجانی | مبارزه با تروریسم | مجلس شورای اسلامی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs